آموزش

امروزه استفاده از رنگ هاي پودري باعث شده تا جايگزين مناسبي براي رنگ هاي سنتي مايع در نظر گرفته شوند و روز به روز از اهميت قابل توجه اي برخوردار شوند. يکي از دلايل مهم آن اين است که در استفاده از رنگ هاي پودري به هيچ نوع حلالي نياز پيدا نخواهيد کرد.مي توان گفت به غير از وجود نداشتن حلال در آن نسبت به رنگ هاي مايع آلودگي کمتري هم ايجاد کرده و باعث دوام و پايداري بالاتري ميگردد.

رنگ هاي مايع به دليل استفاده از حلال ها ضرورت استفاده از سيستم هاي تهويه هوا و تصفيه و بازيافت حلال را براي کنترل ترکيبات آلي فرار را بيش از پيش ضروري تر مي سازد . البته اين مورد از معايب رنگ مايع ميباشد زيرا باعث شده تا انرژي بيشتري صرف عمل رنگ کاري گردد . اما در استفاده از رنگ پودرييا همان رنگ الکترواستاتيک به دليل اينکه اين نوع رنگ از ترکيب و نوعي فرآيند رنگ خشک به عمل مي آيد در هيچ مرحله اي از رنگ کاري نيازي به ترکيبات آلي پيدا نخواهد کرد و اين نتيجه را ميگيريم که از نظر اقتصادي و زيست محيطي هزينه به کارگيري و استفاده از رنگ هاي پودري الکترواستاتيک به صرفه تر از رنگ هاي مايع بوده است.

درساختار رنگ پودري از رزينهاي جامد که خاصيت القاء يا همان باردار شدن را دارد استفاده مي شود به اضافه پيگمنتها و مواد افزودني که تمام اين مواد طي فرايند توليد بعد از ميکس شدن اکسترود شده و آسياب ميشود ، محصول نهايي نيز به صورت پودر ميکرونيزه به ضخامت 50 تا 100 ميکرون است .

درروش رنگ آميزي رنگهاي پودري ابتدا پودر ميکرونيزه را داخل گان پاشش ريخته و اين پودر تحت ولتاژ بالا باردار شده (بارمثبت) و بعد از عبور از لوله گان به وسيله فشار باد پاشيده مي شود و قطعه که داراي بار منفي (اتصال ارت) مي باشد پودر داراي بار مثبت را به خود جذب مي کند ، پودر به صورت يکنواخت کل سطح قطعه با هر ابعاد و زاويه اي را مي پوشاند و هيچ اثر رنگ نشدگي بر روي قطعه باقي نمي گذارد ، بعد از عمل پاشش رنگ در کوره تحت دماي 200 درجه سانتي گراد به مدت 13 دقيقه پخته مي شود.

مقايسه رنگ پودري
به طور کلي مي توانيم رنگ هاي الکترواستاتيک را با رنگ هاي مايع با اشاره به موارد زير مقايسه نمود:

حذف کامل حلال ها و ضايعات

اشتباهات رخ داده در استفاده از رنگ پودر قابل رفع مي باشد

به افراد کمتري براي کار نياز پيدا مي شود

از کيفيت و دوام بالاتري برخوردار است

صدمه نزدن به محيط زيست

به سيستم تهويه هواي ضعيف تري نياز پيدا خواهيد کرد

99 در صد اين رنگ قابل مصرف ميباشد

آلودگي کمتري توليد ميکند و به افراد صدمه اي نمي زند

و…

 

کاربرد رنگ پودري


توليد و مصرف رنگ هاي پودري الکتروستاتيک در دهه 1960 در صنايع مختلف به عنوان جايگزين برخي رنگ هاي مايع در سطح جهاني گسترش يافتو اين رنگ ها روي سطوح به صورت پودر خشک اعمال شده به عنوان رنگ هاي تزييني(Decorative) و هم به عنوان پوشش حفاظتي(Protative) مصرف مي شوند.لين پوشش ها قابليت اعمال بر روي سطوح فلزي و غير فلزي را دارا مي باشد.تابلوهاي برق و … همچنين سطوح فلزي غير آهني مانند ورق هاي گالوانيزه و يا ظروف آلومينيومي استفاده مي شوند.در تکنولوژي جديد اين پوشش ها بر روي سطوح غير فلزي مثل چوب و MDF اعمال شده و در اثر تابش UV پخت مي شوند.

تقسيم بندي رنگ هاي پودري بر حسب رزين:

1-پوشش هاي اپوکسي

2-پوشش هاي پلي استر

3-پوشش هاي اپوکسي پلي استر

4-پوشش هاي پلي يورتان

5-پوشش هاي اکروليک

اين گروه قابليت توليد رنگ هاي براق ، نيم براق، مات ، نيمه مات، سوپر مات را دارا مي باشد.علاوه برآن رنگ هاي طرح دارا (Efective) نيز در سبد توليد پکاشيمي قرار دارند که عبارتند از:

1-رنگ هاي چرمي

2-رنگ هاي چکشي

3-سنباده اي

4-چروک

5-متليک

6-دکورال

7-ورني

خواص و ويژگي هاي رنگ هاي پودري:

رنگ هاي پودري به دو دسته گرما نرم و گرما سخت تقسيم مي شوندو پوشش هاي گرما سخت ترکيباتي برپايه روين هاي جامد با جرم مولکولي پايين هستند.

مزاياي رنگ پودري

پوشش هاي پودري به دليل دارا بودن خواصي چون پوشيدگي يکنواخت سطح ، سختي و مقاومت رنگ دربرابر عوامل محيطي (رطوبت ، نور…)، مقاومت دربرابر عوامل مکانيکي (ضربه و خراشيدگي…) ، هدر نرفتن رنگ هنگام پاشش و استفاده از رنگ پرت شده و از همه مهمتر نداشتن هيچ گونه آلودگي زيست محيطي نسبت به رنگ هاي مايع پايه حلال، توانسته در سالهاي اخير جاي خود را در صنايع کشور باز کند ، به طوريکه امروزه بسياري از توليد کنندگان بزرگ (لوازم خانگي ، صنايع خودروسازي ، صنايع پتروشيمي و…) استفاده از پوششهاي پودري را بخش جدايي ناپذير از صنعت خود دانسته و جهت رقابت محصولات خود با محصولات خارجي استفاده از اين رنگ را به عنوان اولين فاکتور کيفيت در توليدات خود قرارداده اند.

رنگ مايع پايه حلال مي تواند تحت تاثير شرايط آب وهوائي مثل دما و رطوبت قرار گرفته و نتيجه کار کيفيت پائين تر ،روان شدن و يا سطح پوست پرتقالي باشد. علاوه بر شرايط جوي ، مهارت نقاش نيز تاثير مستقيم با کيفيت خواهد داشت . از آنجائي که رنگ پودري از طريق بارداري الکترواستاتيکي به قطعه کار مي چسبد ، بدست آوردن يک سطح يکدست و با کيفيت بالا در هر شرايط جوي ممکن مي باشد.

رنگ پودري بعنوان يک پوشش چندمنظوره ، مزايا و امکانات منحصربفردي به مصرف کننده ارائه مي دهد که سيستمهاي سنتي رنگ مايع از ارائه اين مزايا عاجز بوده اند.

 

رنگ پودری

 

 

آمار بازدیدکنندگان سایت

1.png0.png4.png2.png5.png4.png
Today3885
Yesterday6009
This month104254
Total104254
1398-08-29