مدیر

پی سی تمپلیت اولین و تنها مرکز ارائه محصولات اورجینال و فارسی وردپرس به صورت کاملا اپن سورس ( کد باز ) با پشتیبانی 24 ساعته در ایران میباشد .

هنرمندان حامی فوک خزر

یکشنبه ۸ فروردین مراسم رهاسازی ۷۴ امین فک خزری با حضور جمعی از هنرمندان در جزیره آشوراده انجام گرفت. میترا حجار، نفیسه روشن، کتایون جهانگیری و سینا حجازی با حضور در این مراسم حمایت خود را از فک خزری که از گونه های در معرض انقراض دریای مازندران است و فعالیت های مرکز تحقیقات فک خزری به مدیریت دکتر شیرازی اعلام کردند.

این اولین حضور سینا حجازی خواننده جوان در میان هنرمندان حامی محیط زیست بود. سینا حجازی علت حضور خود را چنین بیان کرد: من در قبال آنچه بر سر حیات وحش کشورم آمده احساس مسئولیت می کنم و نگرانم. آیندگان، ما را نقد خواهند کرد؛ اینکه چه کردیم و چگونه الگویی بوده ایم. من به عنوان هنرمند ایرانی می خواهم نه تنها هنرم را به هموطنانم هدیه دهم بلکه یادگاری بهتر برای آنها بگذارم یعنی کشوری آباد برای آنهایی که آینده ایران هستند به جا بگذارم.

آشنایی هنرمندان با مرکز تحقیقات فک خزری از طریق میترا حجار، بازیگر سینمای کشورمان صورت گرفته است. وی در این باره گفت: وقتی یک خانم هلندی برای نجات فک های خزری قدم بر می دارد چرا هنرمندان کشور خودمان نباید در این زمینه کاری انجام بدهند؟ من مترصد بودم تا در اولین سفری که این بانوی فعال محیط زیست به ایران دارد با وی آشنا شوم. از زمان آشنایی من با لنی هارت رئیس مرکز تحقیقات و درمان فک خزری زمان زیادی نمی گذرد اما در همین زمان کوتاه دوستی ما به حدی رسید که گویا همیشه یکدیگر را می شناختیم.

وی افزود: بیش از چهل سال است که لنی هارت برای نجات فک ها به جاهای مختلف دنیا سفر می کند. او به من گفت که وقتی به دهکده های دورافتاده در بالکان سفر می کردیم مردم ما را شماتت می کردند که ما در اینجا برای کودکان مان بیمارستان نداریم و شما به فکر فک ها هستید؟ پس من به ساخت بیمارستان کودکان کمک کردم. وقتی لنی هارت به شمال ایران سفر کرد به درد دل ها و مشکلات ماهیگیران گوش داد. آنها به لباس ضد آب و GPS نیاز داشتند تا در طوفان گم نشوند. آنها نیاز مالی برای تعمیر تورهایشان داشتند. مرکز برای نجات فک ها جایزه تعیین کرد و امروز حتی بعضی صیادان بدون مطالبه پول فک ها را نجات می دهند.

از دیگر هنرمندان حاضر در این مراسم کتایون جهانگیری فیلمساز بود که پس از این بازدید اعلام کرد که برای نجات فک خزری راه طولانی داریم و اینکه نجات این نژاد منحصر به فرد از فک ها در گرو نجات دریای خزر است.

وی افزود: متاسفانه دریای خزر سال هاست که دچار بحران زیست محیطی شده؛ از آلودگی های نفتی گرفته تا آلودگی به انواع سموم فاضلاب شهری، کشاورزی و صنعتی تا آنجا که چندین سال است که دریای خزر در لیست دریاهای مرده دنیا قرار گرفته است.

جهانگیری درباره وضعیت فک های خزر نیز توضیح داد: ما اینجاییم تا نه فقط مردم مان را با این موجود کوچک در خطر انقراض آشنا کنیم بلکه آنها را متوجه خطرهایی بکنیم که از آن آگاه نیستند. کاش می شد برای صیادان عزیز این خطه فعالیت هایی مثلا در حیطه گردشگری ایجاد کرد تا نه فقط فک ها در تور صیادان گرفتار نشوند بلکه این گروه از مردم از راهی سالم تر به درآمدی مکفی تر دست پیدا کنند بطور مثال جذب گردشگران حیات وحش که این منطقه قابلیت بالایی در این خصوص دارد.

نفیسه روشن بازیگر سینما و تلویزیون که از دیگر حاضران در این برنامه با اظهار نگرانی از وضعیت فک های خزری گفت: فک های خزری از زیباترین و معصوم ترین موجوداتی هستند که من دیده ام و کاش که زودتر با آنها اشنا می شدم تا کارهای بیشتری برای نجات آنها انجام می دادم. متاسفانه تعداد این گونه از فک ها طی این چند ساله به شدت کاهش پیدا کرده است.

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *