مدیر

پی سی تمپلیت اولین و تنها مرکز ارائه محصولات اورجینال و فارسی وردپرس به صورت کاملا اپن سورس ( کد باز ) با پشتیبانی 24 ساعته در ایران میباشد .

فناوری نانو و اثرات آن بر محیط زیست

امروزه پیشرفت تکنولوژی و دستیابی انسان به روش‌های نوین برای استفاده از منابع طبیعی دستاوردهایی را به همراه دارد که علاوه بر تأثیرات فراوان در زندگی بشر، تأثیراتی منفی را نیز برای طبیعت به همراه دارد. به تازگی انسان متمدن به این تفکر رسیده است که شاید بتوان با استفاده از تکنولوژی مدرن و پیشرفته به کمک منابع طبیعی و محیط زیست شتافت که از جمله آنها می‌توان به فناوری نانو اشاره کرد.

نانو تکنولوژی به عنوان یک فناوری کاربردی در دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته است. کاربرد این تکنولوژی در حوزه‌های مختلف متفاوت است. این فناوری با تولید محصولات متنوع در حوزه‌های شیمی، انرژی و محیط زیست کاربرد فراوانی دارد. تقسیم‌بندی فناوری نانو در شاخه‌ها و رشته‌های مختلف بیشتر مربوط به کاربرد محصولات این فناوری در هر رشته می‌باشد. به طور کلی فناوری نانو برای تولید مواد با بهره بالا عبارت از ایجاد یک شرایط کاملا کنترل شده و دقیق و استفاده از این شرایط برای چیدمان منظم اتم‌ها و تولید مواد در مقیاس نانو می‌باشد.
فناوری نانو از همگرایی علوم فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی بوجود آمده است. این فناوری توانایی کار در سطح اتم و ایجاد ساختارهایی که نظم مولکولی کاملا جدیدی دارند را فراهم می‌آورد. ماده اصلاح شده در مقیاس نانو، خصوصیات جدید و مفیدی را دارا می‌گردد که قبلا در آن مشاهده نمی‌شد.
فناوری نانو موجب تغییرات مهمی در جامعه می‌شود و این تغییرات می‌تواند به اهمیت تغییرات حاصل از ساخت کامپیوتر ارزیابی شود. فناوری نانو این امکان را فراهم می‌کند که مواد جدیدی تولید کنیم، موادی که به صورت بالقوه می‌تواند اثرات مثبت یا منفی روی محیط زیست و بهداشت داشته باشد. تأثیرات مستقیم و غیر مستقیم نانو بر محیط زیست از جنبه‌های مختلف قابل بررسی است. قبل از استفاده از محصولات این فناوری در محیط زیست لازم است ارزیابی دقیقی از تأثیرات مثبت و منفی کاربرد آنها بر محیط زیست صورت گیرد. در ادامه مقاله تأثیرات مثبت و منفی کاربرد این فناوری بر محیط زیست تشریح می‌گردد.

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *