ویژگی های روش آبکاری فلزات

ناگفته هایی در مورد آبکاری فلزات

به نظر شما اگر روش آبکاری فلزات وجود نداشت، هر فلز تا چه مدت زمانی بدون خوردگی و زنگ زدگی باقی می ماند؟ مطمئنا پس از مدت کوتاهی، آلیاژها و فلزهای مختلف پس از قرار گرفتن در معرض آب و اکسیژن، خواص خود را از دست می دانند. در نتیجه، بسیاری از  فعالیت های مختلف صنعتی مختل می شدند. با پیدایش و ابداع روش هایی برای آبکاری، فلزات نیز عمر و دوام بیش تری نسبت به قبل پیدا کردند. به گونه ای که امروزه یک فلز اگر به روش درستی ابکاری شود، می تواند تا سال ها بدون هیچ گونه خوردگی قابل استفاده باشد.

پس می توان گفت که فرآیند آبکاری شامل پوشاندن سطح یک قطعه فلزی با مواد مخصوص است. اصولا اعمال یک لایه، ویژگی های فلزات را اصلاح می کند و در  نتیجه  ترکیب آن را بهبود می بخشد و از جمله آن را به قطعه ای تبدیل می کند که در برابر ضربه و خوردگی بسیار مقاوم است. از همین رو بسیاری از کارخانه ها، ترجیح می دهند که یک قطعه فلزی را پیش از عرضه به بازار فروش، آبکاری کنند.

کاربردهای زیادی از فرآیند متالیزاسیون وجود دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 1. محافظت در برابر خوردگی که از اکسید شدن قطعه جلوگیری می کند
 2. عمر مفید قطعه را افزایش می دهد
 3. محافظت در برابر سایش و فرسایش
 4. عایق حرارتی قطعه در برابر دماهای بالا
 5. محافظت در برابر سایش اصطکاکی
تکنیک آبکاری فلزات

روش آبکاری فلزات و فرایند آن

تکنیک و روش آبکاری فلزات به شما کمک می کند تا حدود زیادی از زنگ زدن آن پیشگیری کنید. برای اینکه بتوانید به درستی آبکاری فلز را انجام دهید باید طبق مراحل پیش بروید. در مرحله نخست لازم است که سطح فلز عاری از هرگونه آلاینده شود. پیشنهاد می کنیم که این مرحله را به دقت سپری کنید تا در سایر مراحل به مشکل برنخورید. برای این منظور می توانید از مواد شوینده مخصوص و چربی زدا استفاده کنید.

در مراحل بعدی، می بایست از فرچه برای سایش سطح فلز استفاده کنید تا یکدستی لازم ایجاد شود. در این صورت می توان به راحتی مواد اولیه را روی سطح فلز قرار داد و تمامی نواحی آن را پوشاند. به علت ویژگی های منحصر به فردی که ماده کروم دارد، امروزه بیش تر آبکاری ها را به واسطه آن انجام می دهند. طبق بررسی های به عمل آمده، کروم تا حدود زیادی می تواند سطح فلز را از آسیب شدید محافظت کند و از کدر شدن آن جلوگیری نماید.

امروزه به علت کاربردهایی که روش آبکاری فلزات پیدا کرده است، در بیش تر صنایع از این تکنیک استفاده می کنند. برای مثال صنایع هوافضا، ساخت ماشین و دوچرخه، تولید قطعات صنعتی، طراحی طلا و نقره و … همگی به آبکاری فلز نیازمند هستند.

مهم ترین مزایای فرایند آب کاری فلزات

فرآیند آبکاری قطعات یک تکنیک پرکاربرد است، زیرا بدون در نظر گرفتن عوامل مختلف، شکل جدیدی را به هر نوع قطعه فلزی ارائه می دهد. برای همین، نیاز هست که پیش از هرکاری، نسبت به تکنیک آبکاری فلزات اقدام کنید. این روش مزایای بسیاری را به دنبال می آورد و برای همین سال های زیادی است که آن را استفاده می کنند. ما در ادامه، به برخی از مزایای این روش پرداخته ایم:

 • در بیش تر مواقع، ابکاری فلز سبب افزایش عمر مفید قطعه به دلیل افزایش مقاومت آن می شود.
 • فرآیند متالیزاسیون نیاز به دمای بالا ندارد، بنابراین خطر تغییر شکل قطعه بسیار کم است و نباید نگرانی از این بابت داشته باشید.
 • روش آبکاری فلزات موجب می شود که یک قطعه تا سال های سال دوام خود را حفظ کند. بنابراین آبکاری فلزات هزینه های پنهان را نیز کاهش داده و شما را از خرید مجدد قطعه فلزی نجات می دهد.
 • حفاظت ضد خوردگی قطعات را فراهم می کند و آسیب سطحی آن را به حداقل می رساند.
 • فقط می توان آن را روی قسمتی از قطعه یا کل آن اعمال کرد.
 • شاید مهم ترین دلیل استفاده از روش های آبکاری این است که چنین روشی از اکسید شدن قطعه جلوگیری می کند.
 • آبکاری فلز عایق حرارتی در برابر دمای بالا ایجاد می کند. در نتیجه فلز حتی در دمای بالا هم دچار خوردگی نمی شود.

با توجه به ویژگی های گفته شده، می توان نتیجه گرفت که روش آبکاری فلزات بهترین شیوه برای جلوگیری از خرابی آن است. بنابراین اگر قطعه فلزی دارید که هنوز به درستی آبکاری نشده است، سریعا اقدام کرده و عمر مفید آن را افزایش دهید.

فرآیند آبکاری

هزینه روش آبکاری فلزات چقدر است؟

اصولا صحبت های زیادی در خصوص هزینه و قیمت روش آبکاری فلزات به میان می آید. در این بین، لازم است که بدانیم کدام عوامل به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر قیمت نهایی این کار تاثیر می گذارند. مسلم است که اصلی ترین عامل، نوع فلزی است که در آبکاری به کار می رود. امروزه مواد مختلفی را برای این منظور استفاده می کنند که مهم ترین آن ها عبارتند از مس، نیکل، کروم، طلا، نقره و …..

مطمئنا زمانی که یک آلیاژ در بازار جهانی از قیمت بالاتری برخوردار باشد، هزینه آبکاری آن نیز بیش تر می شود. همچنین عامل دیگری که به طور کاملا مستقیم بر روی هزینه آبکاری تاثیر می گذارد، کیفیت نوع مواد به کار رفته در این روش است. بنابراین لازم است که پیش از به کارگیری هر تکنیک، ابتدا از هزینه و قیمت انجام این کار مطلع شوید.

پس همان طور که مشاهده کردید، فرایند آبکاری ممکن است بسته به دلایل مختلفی گران تر یا ارزان تر شود. البته اگر بخواهیم به طور کلی این روش را بررسی کنیم، هزینه چندانی نخواهد داشت زیرا امروزه تجهیزات مناسبی برای این کار در نظر گرفته شده است و زیرساخت های مناسب آن فراهم است. اگر می خواهید که به طور دقیق در خصوص هزینه این روش اطلاعات به دست آورید، توصیه می کنیم از یک متخصص در این حوزه کمک بگیرید. مشاوران در این زمینه اطلاعات زیادی دارند و با توجه به آگاهی از نرخ هر آلیاژ، می توانند شما را به خوبی راهنمایی کنند.

روش آبکاری فلزات

شرکت فلزپوشان قرن با چندین دهه تجربه در زمینه خدمات رنگ پودری الکترواستاتیک و آبکاری فلزات آماده انجام سفارشات شما با بالاترین کیفیت ممکن می باشد.

بستن منو