آشنایی مرحله به مرحله با روش ساخت رنگ پودری

رنگ پودری چیست و چگونه تهیه می شود؟

روش ساخت رنگ پودری، شامل سلسله مراحل پیچیده ای است. هر یک از این مراحل از الگوی خاصی پیروی می کنند. به همین دلیل نیز ما این مراحل را به ساده ترین صورت برای شما بیان کرده ایم تا فهم آن بسیار آسان باشد. پیش از بررسی روش ها و مراحل ساخت این محصول، باید با خواص و ویژگی های آن آشنا شوید. رنگ پودری محصولی با فرمت رنگدانه است که بر روی یک جسم اعمال می‌شود و لایه‌ای از رنگ ایجاد می‌کند. این رنگ روشن‌تر، ضخیم‌تر و بسیار مقاوم‌تر از رنگ‌های سنتی است.

از جمله برخی از مزایای رنگ الکترواستاتیک، عدم وجود حلال است. بنابراین خطر آتش سوزی کمتر بوده و باعث پوشش دهی بیش تر این رنگ می شود. پس می توان این نمونه رنگ را در دسته رنگ های بی خطر و سازگار با محیط زیست به حساب آورد. در ادامه به روش تهیه این رنگ و بررسی نکات ایمنی مختلف هنگام کار با استفاده رنگ ها می پردازیم.

بررسی مراحل روش ساخت رنگ پودری

  1. در اولین مرحله تولید رنگ الکترواستاتیک، وزن مواد اولیه مصرفی را مشخص می کنند. این کار باعث عدم به هم ریختگی ترکیب نهایی از نظر اندازه ها و ابعاد می شود. 
  2. پس از انجام این کار، حالا نوبت به مخلوط کردن متریال اولیه رنگ رسیده است. در این مرحله نیز می توان از تجهیزات و ابزارهای کاملا صنعتی استفاده کرد.
  3. در مرحله سوم روش ساخت رنگ پودری الکترواستاتیک، باید رنگ مایع اولیه را به رنگ پودری تبدیل کنید. برخی از فرایند تبخیر برای انجام این کار استفاده می کنند. در نهایت نیز رنگ تهیه شده به صورت آماده در اختیار مشتریان و مصرف کنندگان قرار می گیرد.
روش ساخت رنگ پودری

شرایط و نکات استفاده از رنگ پودری باکیفیت

رنگ پودری با کیفیت، به لوازم بسیار خاصی نیاز دارد که شامل تفنگ اسپری و سایر ابزارهای مورد نیاز است. با استفاده از تکنیک تفنگ اسپری، می توان در کوتاه ترین زمان به رنگ دلخواه دست پیدا کرد. استفاده از این رنگ بر روی اجسام یا وسایل آلومینیومی فرآوری شده، در چند سال اخیر رایج شده است. درباره نحوه استفاده از این تفنگ و همچنین رنگ پودری، باید نکاتی را بلد باشید. در ادامه به ذکر این نکات برای شما پرداخته ایم.

 

  • توجه داشته باشید هنگام استفاده از رنگ پودری باکیفیت، محیطی که قرار است رنگ شود باید بسیار تمیز باشد. بنابراین پس از تمیز کردن تفنگ رنگ پاش، باید قطعه یا سطح آن باید به خوبی آبکشی و خشک شود. پودر به وسیله یک مخزن به تفنگ متصل شده و در نهایت فرآیند رنگ آمیزی به درستی انجام می شود.

برای کار با رنگ الکترواستاتیک، مخزن تفنگ را با رنگ پودری پر کنید و با ماسک، دستکش و عینک از خود محافظت کنید. شما باید از کل محیط نزدیک جسم یا سطحی که قرار است با پلاستیک رنگ آمیزی شود محافظت کنید. زیرا رنگ آمیزی با تفنگ اسپری ممکن است باعث انتشار رنگ به سایر نقاط شود. رنگ های پودری بسته به ترکیبات موجود در تهیه آن ها انواع مختلفی دارند. به عنوان مثال رنگ های پودری معدنی یا آلی، از جمله رایج ترین نمونه های این محصول هستند. توجه داشته باشید که شما باید رنگ مناسب با نوع نیازتان را خریداری و استفاده کنید.

در نهایت لازم است بدانید که شاید استفاده از رنگ الکترواستاتیک ساده‌ترین تکنیک نقاشی نباشد، اما می تواند مناسب ترین نوع نقاشی باشد. به‌ویژه برای افرادی که مایل به صرف هزینه های گزاف نیستند، این روش بسیار کاربردی و در عین حال مقرون به صرفه است.

روش ساخت رنگ پودری

هنگام کار با رنگ پودری در کارگاه رنگ پودری، باید چه مواردی را رعایت کرد؟

پس از پایان رنگ آمیزی، لازم است درب و پنجره ها را تا انتها باز کنید. این کار باعث از بین رفتن بوی بد رنگ می شود. البته باید به خاطر داشته باشید که ممکن است بوی رنگ تا چندین روز در محیط های بسته باقی بماند. به همین دلیل بهتر است تا هنگام خشک شدن کامل رنگ، محیط رنگ آمیزی شده را ترک کنید. برای رنگ آمیزی فضاهای باز، نیازی به انجام این کار نیست و تنها استفاده از ماسک می تواند مناسب باشد.

هنگام استفاده از رنگ پودری مرغوب، باید به محافظت از اجزای چهره خود نیز توجه داشته باشید. چشم ها ناحیه بسیار حساسی از صورت هستند. بنابراین مهم است که هر زمان که فرآیند رنگ آمیزی را انجام می دهیم از آن ها محافظت کنیم تا هیچ عامل خارجی وارد آن ها نشود. همچنین استفاده از محافظ گوش باعث ایجاد ایمنی شما در برابر عوامل آسیب زا به گوش می شود. در صورت امکان، استفاده از یک لباس محافظ یا لباس‌های قدیمی که ممکن است کثیف شوند، راحت است، ترجیحاً بیشتر بدن را بپوشاند و از نواحی در معرض رنگ اجتناب شود.

هنگام استفاده از رنگ پودری باکیفیت، به هیچ وجه از تفنگ اسپری به عنوان اسباب بازی استفاده نکنید. مخصوصا اگر رنگ پودری الکترواستاتیک داخل مخزن قرار گرفته باشد، ممکن است آسیب جدی به اجزای صورت افراد وارد کند. همچنین اجازه ندهید کودکان با تفنگ رنگ آمیزی تماس داشته باشند. زیرا این تفنگ مجهز به سیستم های جهنده رنگ بوده و خطرات زیادی را برای فرزند شما به دنبال دارد.

رنگ الکترواستاتیک برای چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟

پس از آشنایی با روش ساخت رنگ پودری، حالا نوبت به آشنایی با موارد مصرف این رنگ است. در این زمینه بهتر است ما را تا پایان این بخش همراهی کنید و اطلاعات خود را افزایش دهید.  همانطور که می دانید هر یک از این رنگ ها برای انواع مختلف سطوح، مواد مناسب هستند. این محصولات عملکردهای مختلفی را ارائه می دهند که بستگی به استفاده نهایی آن دارد. به عنوان مثال، رنگ پودری پلی استر،  برای نمای بیرونی ساختمان ها با مقاومت در برابر خوردگی طراحی شده است. 

یکی دیگر از کاربردهایی که رنگ الکترواستاتیک شامل می شود، کاربرد صنعتی است. از این محصول برای صنایع گوناگونی همچون صنعت خودرو سازی استفاده می شود. همچنین برای رنگ کردن بدنه خارجی هواپیما، این محصول را به طور گسترده مصرف می کنند. در نهایت، شما می توانید این رنگ ها را در محیط های مختلفی از جمله صنعت، کارگاه های کوچک و منزل خود استفاده کنید.

روش ساخت رنگ پودری
بستن منو