روش های بررسی کنترل کیفیت پوشش پودری

بررسی کنترل کیفیت رنگ پودری

به طورکلی، پوشش های پودری با هدف تزیین، دوام و محافظت در برابر شرایط مختلف، بر روی انواع سطوح فلزی اعمال می شود که ممکن است اولویت هرکدام از این اهداف برای مشتریان مختلف، متفاوت باشد. برای اطمینان از اینکه پوشش پودری مورد نظر با انتظار مشتریان تطابق دارد، تست های کنترل کیفیت بر روی هرکدام از پوشش ها انجام می شود.
پس از اتمام مراحل مختلف اعمال رنگ پودری الکترواستاتیک بر روی قطعات فلزی، نوبت به انجام آزمایش های کنترل کیفیت پوشش پودری اعمال شده می رسد. تولیدکنندگان و کارگاه های خدمات رنگ پودری برای تضمین کیفیت محصولات تولیدی خود، آزمایش‌های زیادی را قبل از ارسال محصولات به مشتریان انجام می‌دهند.

در ادامه این مطلب، به معرفی تست های کنترل کیفیت پوشش پودری می پردازیم.

روش های کنترل کیفیت پوشش های پودری

مهم نیست که چه سطحی را با رنگ پودری پوشش می دهید، چند آزمایش رایج وجود دارد که کارگاه های خدمات رنگ پودری باید برای تضمین کیفیت محصولات خود انجام دهند. برخی از آزمایش هایی که معمولا روی محصولات دارای پوشش پودری انجام می شود، عبارتند از:

تست ضخامت پوشش پودری

تست ضخامت در بررسی کنترل کیفیت پوشش پودری

در آزمایش ضخامت لایه، میزان ضخامت پودر اعمال شده روی قطعه فلزی با استفاده از دستگاه ضخامت سنج اندازه گیری می شود. ضخامت ۲ تا ۳ میلی متر، میزان رایجی است  که منجر به ایجاد یک پوشش کامل روی قطعه فلزی می شود. انجام این آزمایش بسیار مهم است، زیرا قسمت هایی با پوشش بیش از حد ضخیم، ظاهری شبیه به پوست پرتقال به خود می گیرند در حالی که یک لایه بسیار نازک، به جای ایجاد یکنواختی مطلوب، سایه های متفاوتی را بر سطح کار نشان می دهد.

تست درمان

این آزمایش برای اطمینان از پخت مناسب پوشش پودری بر روی سطح بستر استفاده می شود. منظور از “درمان” در کنترل کیفیت، دما و زمان ماندگاری صحیحی است که به پودر اجازه می دهد به سختی فرموله شده و خواص مقاومت شیمیایی خود دست یابد. هنگام انجام آزمایش برای درمان، باید مطمئن شوید که در هیچ قسمتی از پوشش، پخت بیش از حد (جایی که پودر به صورت خشک و شکننده خشک شده است) یا  پخت کم (جایی که پودر کاملاً پخته نشده است) وجود ندارد.

تست درمان شامل سه مرحله:  تست مالش MEK، تطابق رنگ و اندازه گیری براقیت می باشد.

تست مقاومت شیمیایی ( مالش MEK)

انجام آزمایش مالش آسان است. در این تست یک پنبه آغشته به متیل اتیل کتون  MEK را به آرامی بر سطح پوشش داده شده می مالند. پیشنهاد می شود این کار را در ناحیه ای نامحسوس از قطعه انجام دهید. تعداد استاندارد رایج برای مالیدن سطح روکش، 20 مالش (به جلو و عقب روی یک نقطه) است که معمولا درصورت خرابی پوشش، پس از سه یا چهار بار مالیدن، شاهد شکست روکش خواهید بود.

اگر روکش به حدی خراب شد که سطح فلز در معرض دید قرار گرفت، یا زمان پخت روکش کم یا زیاد است و یا پودر معیوب است.

اگر پس از مالش، روکش نرم شد اما پس از آن بهبود یافت، مورد تایید است. ممکن است مقداری رنگ به پنبه منتقل شود که طبیعی است. این مورد در خصوص پوشش های پودری هیبریدی بیشتر صدق می کند.

تست MEK در بررسی کنترل کیفیت پوشش پودری

تطابق رنگ

 هنگامی که قطعات پوشش داده شده با رنگ پودری پس از قرار گرفتن در اجاق پخت خشک و خنک شدند، رنگ تمام شده با نمونه تراشه رنگ تایید شده مقایسه می شود. این بازرسی بصری رایج ترین و سریع ترین روش برای بررسی رنگ است. در صورت وجود واریانس، می‌توان رنگ را با استفاده از طیف ‌سنج عکس اندازه‌گیری کرد تا داده‌هایی را ارائه کند که می‌تواند با یک نمونه شناخته شده و محدوده تحمل برای رنگ خاص مقایسه شود.

اندازه گیری براقیت

این تست با استفاده از یک براق سنج انجام می شود. این دستگاه نوری را با زاویه ثابت به سطح قطعه می تاباند و سپس میزان نور بازتاب شده از آن را اندازه گیری می کند. اگر اندازه گیری خارج از قدرت تحمل روکش باشد، ممکن است نشان دهنده این باشد که پوشش پودری به درستی عمل نکرده است.

اگر قطعات شما در تست های درمان خود شکست خوردند، ممکن است به افزایش دمای اجاق یا افزایش زمان ماندن در فر نیاز داشته باشد. مراقب باشید که هنگام تنظیم کوره، سطح مورد نظر بیش از حد درمان نشود، زیرا می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند شکست چسبندگی، مات شدن براقیت و زرد یا قهوه ای شدن رنگ شود، به خصوص اگر پوشش سفید داشته باشید.

تست چسبندگی در کنترل کیفیت پوشش پودری

تست چسبندگی، میزان چسبندگی پودر به قطعه را هنگامی که به طور کامل پخته شد اندازه گیری می کند. نتایج تست چسبندگی نیز مانند تست درمان، می تواند تحت تاثیر پخت بیش از حد یا پخت کم قرار گیرد. این تست نیز مانند تست درمان شامل سه مرحله است. به یاد داشته باشید که آزمایش های چسبندگی  یک آزمایش مخرب است بنابراین، این کار  را بر روی قطعاتی که می خواهید استفاده کنید، انجام ندهید زیرا این تست باعث خراب شدن روکش می شود.

تست متقاطع( کراس هاچ)

برای انجام تست متقاطع برای کنترل کیفیت پوشش پودری، به مقداری نوار چسب شفاف، یک چاقوی کاربردی و یک سطح آزمایشی که قبلاً پوشش داده و خشک شده، نیاز دارید. مطمئن شوید که قطعه یا پانل آزمایشی تمیز و خشک است.

با استفاده از چاقوی ابزار، قسمتی از قطعه را پنج بار یک طرفه و سپس 5 بار عمود بر اولین خط ها، خراش بزنید. مطمئن شوید که خراش های روی پوشش، به فلز رسیده است. این کار به روکش قطعه شما ظاهری شبکه ای می دهد.

پس از ایجاد برش ها، یک تکه نوار روی شبکه قرار داده و حباب های هوا را صاف کنید. نوار باید به طور کامل شبکه را بپوشاند. نوار را به شدت جدا کنید و سپس  به نوار و سطح قطعه نگاه کنید.

نتیجه قابل قبول در این تست، فقط مقدار کمی از پودر را که از برش های شبکه خارج شده است، بر روی نوار نشان می دهد. اگر یک یا دو مربع از پوشش برداشته شود، باید به چسبندگی آن مشکوک شد. اگر روکش شما به صورت ورقه ای جدا شد، در این صورت دچار شکست چسبندگی شده اید.

تست خم شدن

تست خم
تست خم در بررسی کنترل کیفیت پوشش پودری

در این تست خاصیت ارتجاعی صفحات پوشش داده شده ارزیابی می شود. به اینگونه که، صفحات پوشش داده شده به وسیله یک محور فلزی مخروطی یا استوانه ای شکل خم می شوند.

صفحات پوشش داده شده در آزمایش به وسیله محور فلزی مخروطی، توسط قطرهای مختلف خمشی به طور مداوم آزمایش می شوند،

اما در آزمایش به وسیله  محور فلزی استوانه ای، قطرهای مختلف به طور ناپیوسته آزمایش می شوند.

این آزمایش تا کمترین قطر خمش ادامه می یابد. درصورتی که، روی صفحه پوشش داده شده هیچ ترکی مشاهده نشود، تست خمش موفقیت آمیز بوده و پوشش پودری از نظر چسبندگی و مقاومت قابل قبول می باشد.

تست ضربه در کنترل کیفیت پوشش پودری

تست ضربه

در این تست مقاومت لایه پوششی در برابر ضربه مستقیم و غیرمستقیم به وسیله یک جسم سخت بررسی می شود. در این آزمایش، یک صفحه فلزی پوشش داده شده به ضخامت 0.8 میلی متر را در زیر یک فرورفتگی با قطر ثابت قرار می دهند. سپس یک وزنه اغلب ۱ کیلو گرمی را به صورت آزادانه، در ارتفاع های متغیر، بر روی صفحه رها می کنند. پس از تماس فرورفتگی با صفحه پوشش داده شده، سطح قطعه از نظر ترک و پوسته پوسته شدن بررسی می شود. هر نوع ترک به معنای شکست در نتیجه آزمایش و چسبندگی نامناسب پوشش است.

عواملی که چسبندگی پوشش به سطح را کاهش می دهند عبارتند از:

  1. آماده سازی نامناسب بستر

یکی از اولین دلایلی که باید به آن توجه کرد، آماده سازی اولیه سطح فلز است. اگر فلز خیلی نرم، روغنی، زنگ زده، دارای گرد و غبار باشد، پودر نمی تواند به سطح فلز بچسبد. بنابراین، دیش از اعمال رنگ پودری، اطمینان حاصل کنید که بستر تمیز و ساییده شده است.

  1. خشکی بیش از حد

بیش از حد خشک کردن سطح فلز همچنین می تواند باعث شکنندگی پودر و جدایی راحت از فلز جدا شود.

  1. پخت ناقص پوشش

از آنجایی که هر پوششی دارای خصوصیات فنی متفاوتی است، عمل آوری قطعه در دما و زمان خاصی انجام می شود. عدم تطابق شرایط کیورینگ باعث پخت ناقص و در نتیجه چسبندگی ضعیف می شود.

  1. ضخامت بالای پوشش

ضخامت پوشش بالاتر از استاندارد تعریف شده یکی دیگر از عوامل کاهش خواص مکانیکی پوشش است.

  1. فرمولاسیون نامناسب

تضاد پوشش پودری با شرایط پخت و استانداردهای مصرف کننده منجر به کاهش خواص مکانیکی پوشش می شود.

  1. پودر قدیمی

پودر قدیمی ممکن است مشکلاتی داشته باشد که می تواند باعث عدم چسبندگی نیز شود.

تست دوام

یکی از مهمترین دلایلی که افراد سطوح فلزی خود را پوشش می دهند، خاصیت دوام و حفاطت آن دربرابر شرایط مختلف است. از این رو کارگاه های خدمات رنگ پودری، برای بررسی میزان مقاومت پوشش مورد نظر، از آزمون های مقاومت پوشش در برابر خوردگی استفاده می کنند که پاشش مه نمکی (salt spray) و ، از مهمترین این آزمون ها می باشد.

تست پاشش مه نمکی (salt spray) در کنترل کیفیت پوشش پودری

در این آزمایش برای افزایش شدت آزمون، روی سطح دارای پوشش پودری یک خط یا “X” ایجاد می شود. سپس صفحه مورد نظر در محفظه ای نمکی قرار می گیرد. صفحه در فواصل زمانی تعیین شده از محفظه خارج می شود و فاصله پوشش از خط کشیده شده اندازه گیری و ثبت می شود. اگر میزان خزش شکاف ایجاد شده، در بازه های زمانی از پیش تعیین شده از فاصله مجاز تجاوز نکند، پوشش پودری تست را پشت سر می گذارد.

تست اسپری نمک در بررسی کنترل کیفیت رنگ پودری

تست رطوبت

در این آزمون، میزان مقاومت صفحه را با غوطه وری در آب و قرار دادن در رطوبت، بررسی می کنند.  میزان تاول زدگی، میزان جدایی پوشش و میزان زنگ زدگی فلز زیرین، از مواردی هستند که پس از انجام این آزمون بررسی می گردد.

ارزیابی ظاهری پوشش پودری

هنگامی که یک قطعه پوشش داده شده تمام تست های کیفیت فوق را انجام داد، یک معاینه ظاهری نهایی قبل از بسته بندی و ارتباط با مشتری انجام می شود.

یکی از مزایای پوشش پودری این است که محصول نهایی از نظر ظاهری خوب به نظر می رسد. همه محصولات شما باید قبل از ارسال توسط مدیر تضمین کیفیت بازرسی شوند تا مطمئن شوید که شکافی در پوشش، حباب، تاب خوردگی یا کاربرد پوشش ضعیف وجود ندارد.

بخش دوم روال تست ظاهر، شامل وقت گذاشتن برای برقراری ارتباط با مشتریان است. هر مشتری باید ایده ای از آنچه که به نظر او یک پوشش قابل قبول است، داشته باشد. اگر مشتری نیازهای بسیار دقیقی دارد، توصیه می‌کنیم روی یک دستگاه براق‌سنج/رنگ چشم (اسپکتروفتومتر یا مشابه آن) سرمایه‌گذاری کنید تا مطمئن شوید مشتری دقیقاً همان چیزی را که انتظار دارد دریافت می‌کند.

کارگاه صنعتی فلزپوشان، با درنظر گرفتن نیاز مشتری و انجام تست های مختلف، درکنار جلب رضایت مشتری، همواره سعی در ارائه محصولی مقاوم، کاربردی و زیبا داشته است.

بستن منو