مزایا و معایب رنگ پودری الکترواستاتیک

معایب و مزایای استفاده از رنگ پودری الکترواستاتیک

برای درک بهتر مزایا و معایب رنگ پودری الکترواستاتیک، مهم است که ابتدا چیستی آن را بدانید. پوشش های پودری روشی پیشرفته برای اعمال روکش های تزیینی و محافظتی بر روی تقریبا هر نوع فلز است که توسط کارخانجات و شرکت های مربوط به خدمات رنگ کاری فلزات صورت می گیرد. پودر مورد استفاده در این فرآیند مخلوطی از رنگدانه های ریز آسیاب شده و ذرات رزین است که به صورت الکترواستاتیک روی سطح مورد نظر پاشیده می شود. پس از آن، قطعه پوشیده شده از رنگ پودری، برای گرم شدن و تبدیل به یک روکش صاف، به کوره پخت منتقل می شود.

اطلاعات بیشتر را می توانید از مقاله پوشش پودری چیست؟ و پس از آن، مراحل اجرای رنگ پودری الکترواستاتیک، دریافت نمایید.

رنگ پودری الکترواستاتیک مانند هر فرآیند اعمال رنگ، دارای مزایا و معایبی است که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

مزایا ‌ی رنگ پودری الکترواستاتیک

در طی فرآیند رنگ آمیزی الکترواستاتیک، سطوح فلزی که دارای بار منفی هستند، رنگ با بار مثبت را به خود جذب می کنند. در نتیجه، رنگ آمیزی الکترواستاتیک، نه تنها برای پوشش سطوح مختلف فلزی و مناطق غیرقابل دسترس مناسب است، بلکه برای ایجاد پوشش یکنواخت و از بین بردن اسپری بیش از حد، یک تکنیک ایده آل به حساب می آید.

برای درک بهتر اینکه چرا پیمانکاران و کارگاه های رنگ پودری، اجرای رنگ الکترواستاتیک را برای کاربردهای مختلف صنعتی و تجاری توصیه می کنند، نیاز است که نگاه دقیق تری به مزایای آن بیندازیم.

 • دوام و ثبات بیشتر

از مزایا‌ی رنگ پودری الکترواستاتیک ، عمر طولانی و مقاومت آنها در برابر شرایط سخت محیطی می باشد. پوشش های پودری به خوبی می توانند از یک محصول در برابر ضربه، رطوبت، مواد شیمیایی، آب و هوای سخت، بریدگی و زنگ زدگی محافظت کنند. آنها همچنین به عنوان عایق های الکتریکی عمل کرده و می توانند ساعت ها در برابر نمک مقاومت کنند. این پوشش ها، حتی پس از قرار گرفتن در محیط های سخت نیز درخشندگی خود را حفظ می کنند. همین عوامل باعث می شود که پوشش های پودری برای استفاده در مناطق ساینده و پر ترافیک مناسب باشند.

 • ضخامت بالا

با استفاده از رنگ آمیزی الکترواستاتیک، می توان تنها با یک بار اسپری کردن یک پوشش ضخیم را ایجاد کرد. درحالی که، برای ایجاد همان ضخامت با استفاده از رنگ های مایع معمولی، نیاز به حدود ۴ تا ۶ بار رنگ کردن است. همین عاملی برای ایجاد مقاومت می باشد که یکی از مهمترین مزایا‌ی این نوع پوشش پودریست.

 • سازگار با محیط زیست

در رنگ امیزی الکترواستاتیک، نرخ انتقال رنگ به سطوح فلزی حدود ۹۸ درصد است که همین، منجر به کاهش پاشش بیش از حد رنگ به سطح مورد نظر می شود. این کارایی به این معنی است که ترکیبات آلی فرار  (VOCs )کمتری در هوا منتشر می شود.

از آنجایی که انتشار کمتر VOCs ، کاهش آلودگی هوا را در پی دارد، رنگ آمیزی الکترواستاتیک، یک روش عالی برای حفظ محیط زیست است.

 • بهداشتی و ایمن

روکش های ایجاد شده با رنگ های پودری، سطحی غیر قابل نفوذ را به وجود می آورند که در برابر نفوذ محلول های تمیز کننده و ضدعفونی کننده مقاوم بوده و می توانند از تکثیر عوامل بیماری زا مانند انواع قارچ و باکتری جلوگیری نمایند. درنتیجه از پوشش های پودری می توان در تاسیساتی که نیاز به شرایط بهداشتی بالا دارند، استفاده کرد.

علاوه براین، رنگ های پودری الکترواستاتیک، به دلیل عدم وجود حلال ها، مواد آتش گیر و مسمومیت زا، امنیت و سلامت بیشتری را برای محیط و کارکنان تامین می کنند.

 • استفاده بیشتر از مواد

استفاده حداکثری از مواد، یکی دیگر از مزایای رنگ پودری الکترواستاتیک است. در هنگام فرآیند رنگ آمیزی با رنگ های پودری، تقریبا از تمام مواد استفاده می شود. برخلاف رنگ های مایع که در آن، مواد بیش از حد هدر می رود، رنگ های پودری آسیب دیده، به راحتی قابل بازیافت و استفاده دوباره می باشند. علاوه براین، از آنجایی که پوشش های پودری حاوی حلال نیستند، مواد در طول رنگ آمیزی در هوا از بین نرفته و تقریبا از  ۱۰۰ درصد رنگ های پودری استفاده می شود. 

 • سرعت خشک شدن بالا

رنگ های پودری، برخلاف پوشش های مایع، به زمان عمل آوری، پردازش و خشک شدن کوتاه تری نیاز دارند. معمولا رنگ های مایع برای خشک شدن به چندین ساعت قرارگیری در محیط بدون گرما و پس از آن به یک ساعت گرما نیاز دارند. این درحالی است که پوشش های پودری به طور متوسط، در ده دقیقه به عمل می آیند. قطعه پوشش داده شده با رنگ پودری را می توان پس از خنک شدن، مونتاژ و سپس بسته بندی کرد. این امر زمان تولید و مونتاژ یک محصول را کاهش داده و همچنین، تعداد قطعاتی که برای مونتاژ، بسته بندی و ارسال وجود دارند را کاهش می دهد.

 • مقرون به صرفه

رنگ آمیزی الکترواستاتیک، به طور موثر از خوردگی و آسیب دیدگی قطعات جلوگیری کرده و عمر مفید آنها را افزایش می دهد. درنتیجه، این روش استفاده از رنگ در دراز مدت می تواند پس انداز زیادی را ایجاد کند. همچنین، استفاده از محصولات پوشش دهی شده با رنگ پودری الکترواستاتیک به مراقبت و در نتیجه مواد تمیز کننده کمتری نیاز دارد.

معایب پوشش پودری الکترواستاتیک

رنگ آمیزی الکترواستاتیک مانند هر فرآیند دیگری، علاوه بر داشتن مزایا، معایبی هم دارد. فلزپوشان، به عنوان ارائه دهنده انواع خدمات رنگ کوره ای، موظف است که درکنار ذکر مزایای رنگ پودری الکترواستاتیک، معایب آن را نیز بازگو نماید.

 • هزینه بالای راه اندازی
هزینه بالای راه اندازی اولیه از معایب رنگ پودری الکترواستاتیک

همانطور که گفته شد، استفاده از پوشش های پودری به دلیل مقاومت بالا، زمان پردازش و پخت کوتاه، تاثیرات زیست محیطی کمتر و نرخ استفاده بیشتر از مواد، بسیار مقرون به صرفه می باشد. با این حال، هزینه اولیه راه اندازی و سرمایه گذاری در تجهیزات پوشش پودری، بسیار بالا است.

برای راه اندازی یک کارگاه رنگ پودری، حداقل به یک تفنگ رنگ پاشی، غرفه اسپری و کوره پخت نیاز است. ایجاد یک کوره پخت به تنهایی هزینه قابل توجهی را به همراه دارد. همچنین، اندازه کوره می تواند یک عامل محدود کننده برای رنگ آمیزی قطعات باشد. به این معنا که، قطعات بزرگ تر، ضخیم تر و سنگین تر به کوره بزرگ تر و قوی تری نیاز دارند که همین امر به هزینه های کلی راه اندازی می افزاید.

برای راه اندازی یک کارگاه رنگ پاشی، علاوه بر تجهیزات مخصوص، به نیروی کار آموزش داده شده و متخصص برای اجرای تخصصی مراحل رنگ آمیزی الکترواستاتیک نیاز است.

 • محدودیت سطوح

پوشش های پودری عمدتا برای مواد فلزی مانند: فولاد، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم و برنج استفاده می شوند، اما می توان آنها را برای قطعات غیر فلز از جمله شیشه یا تخته فیبر نیز اعمل کرد. برای اطلاع از سطوح غیر فلز مناسب برای رنگ آمیزی پودری، به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

محدوده مواد مناسب برای رنگ امیزی الکترواستاتیک به این دلیل محدود می شود که پوشش های پودری باید با حرارت بالا در کوره پخته شوند. بنابراین، هرگونه مواد، به ویژه غیر فلزات که تحت فرآیند رنگ آمیزی با پوشش پودری الکترواستاتیک قرار می گیرند، باید توانایی مقاومت در برابر دمای پخت کوره بدون ذوب، سوختن یا تغییر شکل را داشته باشند.

علاوه براین، درحالی که رنگ آمیزی فلزات از طریق جذب بار الکتریکی مثبت رنگ به سطح دارای بار منفی صورت می گیرد، در رنگ آمیزی غیر فلزات، باید بستری سیال فراهم شود. این روش پوشش پودری، دستیابی به یک پوشش منسجم و یکدست را بسیار دشوار می کند. همچنین، ایجاد یک بستر سیال هزینه های کلی تجهیزات برای ارائه خدمات رنگ پودری را افزایش می دهد.

 • محدودیت در ایجاد پوشش های نازک

درحالی که فرآیند رنگ آمیزی پودری پوششی صاف و یکدست را ارائه می دهد، تولید همان پوشش به صورت نازک(۶ میلی متر) بسیار دشوار است. این محدودیت ناشی از نحوه اعمال پوشش پودری است، زیرا در هنگام رنگ آمیزی پودری، کنترل روی مقدار و سرعت استفاده از پودر روی هدف بسیار کم است و این قابل تغییر نیست. بنابراین، اگر نیاز به یک پوشش کمتر از ۶ میلی متر دارید، پوشش پودری برای شما مناسب نیست.

 • عدم ترکیب برای ایجاد رنگ جدید
عدم ترکیب رنگ از معایب رنگ پودری الکترواستاتیک

در مواد پودری امکان ترکیب مواد برای ایجاد رنگ جدید وجود ندارد. زیرا هر فرمول رنگ به صورت سفارشی ساخته شده و ویژگی های فیزیکی و مکانیکی خاصی را نشان می دهند. این محدودیت می تواند بر زمان تحویل و تکمیل یک قطعه یا محصول تاثیر بگذارد.

 • فرآیند آماده سازی طولانی

در مقاله ای جداگانه، مراحل اجرای رنگ پودری الکترواستاتیک به طور کامل توضیح داده شده است. براساس این مقاله، فرآیند آماده سازی قطعات فلزی برای رنگ آمیزی الکترواستاتیک بسیار طولانی بوده و غفلت در هرکدام از مراحل، تاثیر مستقیم بر نتیجه نهایی دارد.

 • فرایند پخت طولانی در قطعات بزرگ و ضخیم

به طورکلی، پوشش های پودری نسبت به رنگ های مایع معمولی به زمان خشک شدن کمتری نیاز دارند. با این حال، ممکن است زمان پخت و خشک شدن قطعات ضخیم تر، بزرگتر و سنگین تر در پوشش های پودری، افزایش یافته و به انرژی بیشتری نیاز داشته باشند.

این افزایش به این دلیل است که در فرآیند پخت، کل قطعه مورد نظر باید به اندازه کافی گرم شود تا سطح آن ذوب شده و پوشش پودری خشک شود. دستیابی به این دما در قطعات بزرگ و ضخیم به حجم بیشتری از گرما نیاز داشته و تکمیل آن زمان بیشتری را ایجاب می کند.

اکنون، باتوجه به مزایا و معایب گفته شده، به راحتی می توان تشخیص داد که آیا رنگ آمیزی پودری برای محصول مورد نظر شما مفید است یا خیر؟

امروزه، بسیاری از صنایع و مشاغل با توجه به مزایای زیادی که در رنگ آمیزی الکترواستاتیک وجود دارد، این نوع رنگ آمیزی را جایگزین رنگ های مایع کرده اند.

شرکت خدمات رنگ پودری فلزپوشان نیز با درنظر گرفتن مزایای رنگ پودری الکترواستاتیک، بهترین و موثرترین خدمات رنگ آمیزی صنعتی را برای مصرف کنندگان ارائه کرده است.

بستن منو