نحوه مراقبت و نگهداری از پوشش پودری در هوای آزاد

نحوه مراقبت و نگهداری از پوشش پودری در هوای آزاد

نگهداری از پوشش های پودری

بی شک،  روکش های پودری بسیار بادوام تر و ماندگارتر از رنگ های معمولی هستند، اما حتی سخت ترین پوشش ها نیز به نگهداری و مراقبت مناسب نیاز دارند. محصولات فلزی که با رنگ های پودری الکترواستاتیک پوشش داده شده اند، در طول زمان با قرار گرفتن در معرض شرایط موجود در طبیعت، به طور اجتناب ناپذیری تخریب می شوند.

تعدادی از این شرایط که منجر به کوتاه شدن عمر روکش های پودری می شوند، عبارتند از:

 • آفتاب
 • باد
 • باران
 • آلودگی
 • هوای سرد
 • آب نمک
 • جریان اکتریکی
 • فلزات غیرمشابه

باتوجه به عناصر تخریبی نام برده شده، مراقبت و نگهداری از پوشش پودری در هوای آزاد، برای حفظ خواص تزیینی و کاربردی محصولات، امری ضروری است.

اگر می خواهید عمر هر سطح فلزی پوشیده شده با رنگ پودری معدنی را افزایش دهید، این مطلب را مرور کنید.

نحوه تمیز کردن سطوح با پوشش پودری

نکات مراقبت و نگهداری از پوشش رنگ پودری در هوای آزاد، به کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری برخی از اقلام نیز کمک شایانی می کند.

 • اجتناب از مواد شیمیایی قوی

برخلاف رنگ های معمولی، پوشش های پودری الکترواستاتیک در برابر مواردی مانند: زنگ زدگی و پوسته شدن بسیار مقاوم هستند. اما این مقاومت به معنی امکان استفاده از پاک کننده های شیمیایی و حلال ها برای تمیز کردن محصولات دارای روکش پودری نیست.

هنگامی که قسمتی از روکش پودری آسیب ببیند، دربرابر لکه شدن، زنگ زدگی و خرابی آسیب پذیرتر می شود از این رو، زمانی که از پاک کننده های شیمیایی قوی بر روی سطوح دارای روکش پودری استفاده می شود، طول عمر آن به نصف کاهش می یابد.

با وجود اینکه محصولات شوینده مبتنی بر نفت، در از بین بردن کثیفی و چربی از روی سطوح بسیار موثر هستند، اما انتخاب مناسبی برای تمیز کردن روکش های پودری نیستند. این نوع پاک کننده ها در کنار تمیز کردن آلودگی ها از سطح پوشش های پودری، لایه هایی از روکش را نیز از سطح محصول پاک می کنند.

پوشش های پودری درصورت استفاده مکرر از پاک کننده های قوی، سفت و سخت شده و اثر خود را برای محافظت از سطح زیرین از دست می دهند. در برخی موارد ممکن است روکش ترک خورده و محو شود. بنابراین، هرچند که محصولات دارای روکش پودری درصورت قرار گیری در معرض آب و هوا دچار تخریب و آسیب می شوند، اما استفاده از مواد شیمیایی قوی این روند را تسریع می بخشد.

 • شستشو با آب فشار قوی

شستشوی تحت فشار از کارآمدترین روش ها برای تمیز کردن و از بین بدن آلودگی و گرد و غبار از سطوح پوشش داده شده با رنگ پودری می باشد. از این روش می توان برای تمیز کردن سقف اتوبوس ها، مبلمان پاسیو و سایر سطوح قرار گرفته شده در هوای آزاد استفاده کرد.

شستشو با آب فشار قوی قبل از پاشش رنگ پودری

در این روش باید از آب تصفیه شده با فشار کم استفاده شود. آب های تصفیه نشده می توانند لکه هایی را روی سطح فلز باقی بگذارند. همچنین، آب های حاوی فلوراید، گوگرد، اکسید آهن یا کلر نیز می توانند محصولات موجود در هوای باز را لکه دار کنند.

اگر در شستشوی محصولات با آب فشار قوی، فشار آب به قدری قوی باشد که موقعیت پوشش پودری تغییر کند، ممکن است روکش به کلی آسیب ببیند.

 • استفاده از آب و صابون

تمام محصولات دارای پوشش پودری الکترواستاتیک، باید با یک پارچه یا برس نرم و با استفاده از محلول صابون و آب گرم تمیز شوند. بهترین نوع صابون برای این منظور، صابونی است که دارای امولسیفایرهایی برای از بین بردن رایج ترین لکه ها باشد.

 • استفاده از واکس ماشین باکیفیت

استفاده از واکس ماشین برای سطوحی که با اشیاء دیگر در تماس هستند، بسیار موثر است. نمونه هایی از این سطوح عبارتند از: فنس ها، گارد ریل ها، نرده ها، مبلمان فضای باز، لوازم روشنایی در فضای باز و راه پله ها.

واکس خودرو، با ایجاد مانعی بین سطوح دارای پوشش پودری و افراد در تماس با آن، عمر سطوح را افزایش می دهد. بهتر است برای محافظت بیشتر، از واکس ماشینی با قابلیت جلوگیری از اشعه فرابنفش (UV) استفاده نمایید. همچنین، مطمئن شوید که واکس انتخابی دارای مواد ترکیبی نباشد. این نوع واکس ها حاوی مواد ساینده بوده و می توانند به پوشش های پودری آسیب برسانند.

در هنگام استفاده از واکس، مطمئن شوید که تمام آثار واکس را از رو ی سطح مورد نظر پاک می کنید. اگر واکس روی سطح پوشش داده شده باقی بماند، در صورت قرارگرفتن در معرض نور آفتاب در جای خود پخته شده و باعث ایجاد لکه های دائمی می شود.

ماندگاری پوشش های پودری چقدر است؟

به طور کلی، به دلیل وجود عناصر مختلف در اطراف محصولات روکش شده با رنگ پودری الکترواستاتیک، مدت زمان مشخصی برای ماندگاری آنها وجود ندارد. اما با انجام کارهایی در هنگام اجرای رنگ پودری، می توان دوام آن را تا چند سال افزایش داد.

یکی از حیاتی ترین کارها، آماده سازی قطعه مورد نظر برای اجرای رنگ است. انجام این کار می تواند به ماندگاری پوشش پودری کمک کرده و طول عمر محصول را افزایش دهد. برای اطلاع از نحوه اجرای رنگ پودری الکترواستاتیک روی سطوح فلزی، می توانید به مطلب مربوطه مراجعه نمایید.

نکات ذکر شده در خصوص نگهداری از پوشش پودری در هوای آزاد، برای مواردی است که محصول دچار آسیبی نشده است که در این صورت، با انجام نکات ذکر شده، می توان طول عمر محصول را افزایش داد.

درصورت بروز هرگونه آسیب به روکش پودری شما، در مواردی که آسیب جزئی بوده و به لایه سطحی روکش محدود باشد، ممکن است بتوان با ترمیم، روکش مورد نظر را تعمیر کرد. اگر آسیب عمیق تر بوده و لایه آستر را تحت تاثیر قرار داده باشد، احتمال اجرای مجدد رنگ‌آمیزی روی محصول بسیار زیاد است.

شرکت فلزپوشان از جمله کارخانه های معتبر رنگ پودری در تهران است که با ارائه خدمات رنگ پودری، توانسته است خدماتی متناسب با نیاز بسیاری از متقاضیان را ارائه دهد.

بستن منو